Úvod » Z naší historie

Historie osady

publikováno 08.03.2011 (aktualizováno 29.09.2021)

Ukázka z Kroniky Údolí návratu kterou sepsal Jirka Patka - Péro (Paťák starší)

Založení osady. Doba předválečná.

Parta kamarádů trampů stanařů ze založené Ligy lesní moudrosti v Benešově, která čundrovala v prostoru mezi řekami Sázavou, Vltavou a Želivkou od roku 1925 se zatoulala do našeho údolí na řece Blanici. Krása a romantika údolí jim tak učarovala, že se sem stále vraceli a založili zde svůj tábor. Byli to Jindra Škvor a Kujon Straka. Po objevení tohoto údolí se parta rozšířila o další kamarády benešovské trampy.

Překrásné podblanické údolí s velkou skálou spadající do řeky Blanice v minulosti nazývané "kazatelna", podle pověsti ve starých dobách zde tajně čeští bratři sloužily mše, nedotknuté civilizací, kam se před příchodem trampů chodil koupat jen pan farář z Domašína, všem učarovalo. Řeka Blanice byla v té době pro svojí průzračnou vodu plná ryb parem, tloušťů a zejména štik. Toto údolí bylo vlašimáky nazýváno Huderka. Stanařilo se hlavně "pod hrobem", vyvýšeninou za nynější Patkovou a Dusilovou chatou, kde rostly staleté modříny. Tento takzvaný "hrob" je vlastně zbytek hráze rybníka, kterým protékala řeka Blanice. Na místě dnešní Klápovy usedlosti stál hamr, kde se zpracovávalo železo. Vše ve starých dobách bylo majetkem vlašimského zámku. Řada starých chat má pod podlahou v chatě z tohoto místa přivezenu strusku.

Od roku 1927 se také traduje založení naší osady, které se v té době říkalo Polánka podle vesnice.

Toto údolí se zalíbilo i pražským trampům, kteří sem na svých čundrech zavítali. Byli to Tonda Selner., O. Židlický, Hlubůček, Pepík, Bohouš a Standa Řádové, kteří zde také postavili první chaty, včetně Josefa Dusila jenž se později stal prvním šerifem osady.

V roce 1929 stavějí bratři Řádové , Olda Straka - Kujon a Jirka Hlubůček na Polánce první chatu. Chata stála na místě, kde nyní stojí chata R. Knotka (naproti chatě Gruzie). V tomto roce hospodářské krize jsou chlapci nezaměstnaní a proto chatu nazývají "Somrácká". Do této první chaty jezdila i celá řada benešovských trampů. J. Hanibal řečený Cábalda, Tonda Škvor, Tonda Kolomazník - Kšán, B. Březina řečený Dela, O. Novák - Amundsen, Pepík Dusil, Žděněk Procházka - Marion, K. Novotný - Sklenivec a další. Spalo se kde se dalo. Na 4 palandách, na zemi, na půdě i verandě. Osadníky obveseloval i pes Somrák, který jedl syrové ryby.

Tolik ukázka z kroniky osady Údolí návratu. Celou kroniku si můžete stáhnout na svůj počítač ve formátu PDF nebo MS Word:

Kronika ÚN v PDF

Kronika ÚN v MS Wordu

Aktualita

Zemřela Blanka Skřivánková
Včera 20.11. 2023 nás opustila kamarádka Blanka Skřivánková. Bylo jí 74 let. Za celou osadu bychom chtěli vyjádřit upřímnou soustrast celé rodině.

Kalendář akcí

« 12 / 2023 »
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 31
Nejbližší akce


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace